Ruský kapitál prichádza, ale nebadane

12.03.2014 | Ján Kováč

Záujem Rusov o Slovensko sa zvýšil. Kupujú si tu byty a firmy, aby mohli získať prechodný pobyt. Svoje podnikateľské aktivity však taja, hovorí Oleg Kazankov, majiteľ firmy Rusky SK, ktorá pomáha Rusom usadiť sa na Slovensku.

Sú investičné projekty ako širokorozchodná železnica alebo jadrová elektráreň Jaslovské Bohunice predĺženou rukou ruskej moci?

Nemyslím si, že sú predĺženou rukou v tom negatívnom zmysle slova. Každý štát sa snaží presadzovať svoje záujmy v zahraničí. Slovensko patrí medzi najlepších partnerov Ruska. Takže nemyslím si, že by išlo o politické zámery tak, ako je to v prípade Spojených štátov, ktoré sa snažia zachrániť Ukrajinu, aby tam mohli postaviť svoje rakety.

Keď sa ruský vplyv na Slovensku posilní, napríklad pomocou širokorozchodnej železnice alebo novej jadrovej elektrárne, bude ju Moskva zneužívať na svoje politické ciele tak ako sa to deje na Ukrajine?

Nie je to vylúčené. Ale Rusi sa v posledných rokoch poučili. Slovensko je navyše v prípade širokorozchodnej železnice v inej pozícii. Pre Slovensko je to páka na Rusko. Tak, ako Rusko mohlo zastaviť plyn a ropu pre Slovensko, Slovensko bude môcť zastaviť Rusom európsky tovar. Slováci budú s Rusmi po prvý raz v pozícii rovnocenných partnerov. Doteraz sa vždy pozerali Rusi na Slovákov zhora.

Zmenil sa tento ruský pohľad zhora za tých dvadsať rokov?

To je choroba všetkých veľkých krajín. Aj Spojených štátov alebo Nemecka. Táto choroba tu bude vždy. V prípade Slovenska sa to teraz trochu vyvažuje. O Slovensko má záujem čistá ruská stredná vrstva, inteligencia. Nemôže si dovoliť ísť na Západ, ale na Slovensku môže začať podnikanie vo výrobe alebo v hotelierstve. Veľa takýchto Rusov sa chce presťahovať na Slovensko, ale podnikať chcú tak, aby sa o tom nevedelo. Zúčastnil som sa na rokovaní o obchodnej spolupráci, na ktoré prišli slovenskí podnikatelia, úradníci, ale iba jedna ruská firma. V skutočnosti je však záujem Rusov o biznis väčší. Len sa o ňom nevie.

Zvyšuje sa záujem Rusov o Slovensko?

Veľa Rusov chce žiť na Slovensku nie z komerčných, ale z osobných dôvodov. Ozývajú sa mi ukrajinskí občania ruskej národnosti, ktorí chápu, že Ukrajina môže dopadnúť veľmi zle. Od nich dostávam približne jeden e-mail denne. Čo sa týka Rusov z Ruska, keď som začínal, dostával som jeden e-mail mesačne, teraz dostávam tri denne. Chcú kúpiť nehnuteľnosť a získať prechodný pobyt. Na Slovensku na to musia mať firmu.

Takže vy im pomáhate založiť si firmu?

Radím im. Na Slovensku je však veľa sprostredkovateľov, ktorých zaujíma hlavne zisk. Preto používajú falošné dokumenty. Videl som reportáž o tom, že stovkám Rusov preto hrozí vyhostenie zo Slovenska.

Ako fungujú títo sprostredkovatelia?

Rus žije v Moskve, vo firme je spoločníkom, ale nie konateľom. Slovák žije v Bratislave, je konateľom a Rus mu za to platí.

Čiže je niečo ako biely kôň?

Nie v tom čiernom zmysle slova. Môže byť aj obeťou. Poznám Rusov, ktorí založili firmu na Slovensku a vykašľali sa na ňu. A ten konateľ nemôže bez nich firmu zrušiť. Musí platiť všetky dane.

Kto sú tí konatelia? O aký typ podnikateľov ide?

Niekto, kto chce zarobiť. Trh pocítil záujem Ruska i Slovenska a vzniklo veľa firiem, ktoré nerobia nič iné, iba zakladajú ruské firmy na Slovensku. Prispeli k tomu aj Česi, ktorí sprísnili podmienky na pobyt Rusov v ich krajine.

Aké problémy vznikajú pri zakladaní ruských firiem na Slovensku?

Slovenskí podvodníci sú na Rusov pripravení. Okrem legálneho obchodného registra sú na Slovensku ilegálne registre. Skôr ako sa firma zapíše v obchodnom registri, jej konatelia dostávajú ponuky zaevidovať sa v neoficiálnych registroch za poplatok od 89 do 150 eur. Neskúsení Rusi nerozumejú zákonom Slovenska, a preto radšej zaplatia. Až neskôr pochopia, že ich oklamali. Nie je úplne jasné, ako unikajú informácie z oficiálneho obchodného registra, ktorý prevádzkujú okresné súdy. Asi to nie je zadarmo.

Vraveli ste, že záujem Rusov je prevažne osobný. Sú aj Rusi, ktorí sem prídu z komerčných dôvodov?

Jedno aj druhé. Často si kupujú legálny ziskový biznis, napríklad v hotelierstve. V obchodnom registri sú prípady firiem, v ktorých majú Slováci a Rusi podiely 50 : 50. Predtým ich základné imanie bolo sedemtisíc eur, teraz je 1,4 milióna eur. Rusi chcú podnikať, ale podnikanie riadi Slovák. Rus zabezpečuje len peniaze. Rusi často vkladajú do základného imania eseročky vyše milióna eur, aj keď je na Slovensku bežné vkladať päťtisíc. Tu je oveľa bezpečnejšie držať kapitál ako v Rusku, kde každý týždeň krachuje niekoľko bánk a na podnikateľov sa vyvíja obrovský nátlak.

Prílev zahraničných investícií z Ruska je nízky. Sú v týchto štatistikách zahrnuté aj prípady rusko-slovenskej spolupráce, ktoré popisujete?

Tie nie sú zahrnuté do štatistík. V Rusku sa nedajú zarobiť veľké peniaze čestným spôsobom. Možno sa dajú, ale je to ťažké. Preto Rusi nechcú, aby na Slovensku o nich vedeli.

Najskôr ste hovorili, že vás oslovuje stredná trieda s čistými peniazmi. Teraz hovoríte, že veľké peniaze sa čisto zarobiť nedajú. V akom pomere sú teda čisté a špinavé peniaze?

Neviem, pracujem len s tými čistými. Stáva sa mi, že ma osloví Rus, ani sa nepredstaví, len chce kúpiť niekde podnik, ktorý bude prinášať zisk. Vtedy cítim, že to sú peniaze, s ktorými nechcem mať nič spoločné.

Ako často vás títo ľudia s čiernymi peniazmi oslovujú?

Raz či dvakrát za dva mesiace.

Keď u vás nepochodia, nájdu si niekoho iného?

Áno, to vôbec nie je problém. Možno ste počuli o prípade bývalého moskovského primátora Jurija Lužkova [zosadil ho v roku 2010 vtedajší prezident Dmitrij Medvedev aj pre podozrenia z korupcie, ktoré sa dodnes nedokázali, pozn. TREND]. Jeho manželka Jelena Baturinová je najbohatšia žena v Rusku. A ich 21-ročná dcéra Jelena Lužkovová najprv chcela firmu v Rakúsku, ale keďže sú tam vysoké dane, založila si firmu na Slovensku. Ruskí prominenti a expolitici posielajú svoje deti žiť do bezpečnej krajiny v Európe. Takou krajinou je pre nich Slovensko. Aby získali na začiatok prechodný a neskôr trvalý pobyt na Slovensku, zakladajú tu firmy. Najprv chcela založiť firmu v Rakúsku. Ale liberálnejšie daňové podmienky ju pritiahli na Slovensko.

O aké sektory sa títo Rusi zaujímajú?

Najmä cestovný ruch, lyžiarske strediská v Tatrách, hotely a penzióny pri Bratislave, kvôli blízkosti Viedne. Poznám však aj ruské firmy, ktoré zakladajú s.r.o. na Slovensku kvôli výrobe. Problém je v tom, že Slováci sa snažia predať Rusom predovšetkým stratové firmy a Rusi chcú ziskové.

Využívajú peniaze ruských investorov aj veľké finančné skupiny?

Neviem, ale predpokladám, že áno. O svojom kapitále ruskí biznismeni žiadajú slovenských partnerov nerozprávať.

Ako sa prejavil vstup Sberbank?

Všetci Rusi, ktorí ma oslovia, sa ma hneď pýtajú na Sberbank. Všetci chcú mať účty iba tam. Za jeden rok činnosti urobila Sberbank Slovensko viac obchodov s Rusmi ako všetky ostatné banky. Problém je, že Sberbank Slovensko patrí pod rakúsku centrálu. Bolo by dobré, keby bonitu ruských klientov posudzovala ruská pobočka, nie slovenská. Stáva sa, že slovenská pobočka ruskému klientovi nedôveruje, aj keď je to milionár.